Udział w konferencji jest dość stresującym wydarzeniem zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w tym temacie. Ważne jest zatem w takiej sytuacji by się odpowiednio do tego przygotowywać. Jakie rozwiązania mogą nam pomóc przygotować się do udziału w konferencji, jak ciekawie przedstawiciel referat? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w niniejszym artykule.

Konferencje – a przygotowanie psychiczne

konferencjaJak już zostało wspominanie dla części osób, zwłaszcza tych które nie mają doświadczenia, jeśli chodzi o udział w konferencjach lub też boi się wystąpień publicznych, stres może okazać się największa przeszkodą. Dlatego należy się dowiedzieć jak sobie z nim radzić i co za tym idzie jak odpowiednio się przygotować psychicznie. Na stronie www.twojevent.com można znaleźć informację, że po pierwsze pamiętajmy o tym by do takiego wydarzenie podejść na spokojnie, zarówno jeśli chodzi o przygotowania merytoryczne przed konferencją jak bezpośrednio udział w samej konferencji. Po drugie warto, jeżeli nigdy nie byliśmy na konferencji, zapoznać się z zasadami i klimatem jaki na takich spotkaniach obowiązuje. Dobrze jest obejrzeć jakieś filmy z konferencji naukowych, dostępne np. w internecie. Po trzecie i co najważniejsze odczuwalny stres można zredukować poprzez poczucie podbudwanie pewności siebie. Ważne jest zatem by do konferencji odpowiednio się przygotować i mieć pewność, ze to co mówimy jest poprawne. Warto przećwiczyć kilkukrotnie swoje wystąpienie w tym także i przed osobami trzecimi. Odpowiednie przygotowanie psychiczne może okazać się najważniejszym aspektem związanym z przygotowywaniem do konferencji.

Konferencja a przygotowanie prezentacji multimedialnej

konferencjaBiorąc udział w konferencji warto przygotować sobie na tę okazje prezentacje multimedialną. Nie jest to  w większości przypadków wymagane, jednak zdecydowanie jest to duże ułatwienie tak dla słuchaczy jak i referenta. Do zalet takiej prezentacji multimedialnej można zaliczyć takie elementy jak:

  • skrócenie czasu wystąpienia,
  • ułatwienie wyeksponowania problemów i istoty przemówienia,
  • pomoc w zaakcentowaniu najistotniejszych kwestii,
  • pomoc w skupieniu uwagi słuchaczy,
  • uatrakcyjnienie wystąpienia,
  • pomoc w zapamiętywaniu przekazywanych treści.

Ważne jest jednak to by taką prezentacje odpowiednio stworzyć. W tym wypadku należy się kierować kilkom a prostymi wskazówkami. Po pierwsze prezentacja powinna zawierać jedynie główne założenia – hasła, a nie treść całego referatu. Jest to często popełniany błąd. Przeładowana prezentacja multimedialna, staje się nie czytelna i nie wzbudza zainteresowania odbiorców. Dbając o układ jak i szatę graficzną slajdów pamiętajmy przede wszystkim o przejrzystości. Dobór niewłaściwej czcionki czy jej zły kolor może sprawić, że będzie ona nieczytelna. Ważna jest także muzyka do prezentacji. Odpowiednio dobrana muzyka może ułatwić odbiór przekazywanych treści jak i wzbudzić zainteresowanie. Na stronie http://www.royaltyfreeheaven.com można znaleźć informację, aby pamiętajmy jednak o tym, że podkład muzyczny nie może być zbyt głośny ani dominujący. W takim przypadku może on zamiast ułatwić odbiór utrudnić go.

Miejsce konferencji – a przygotowania

sala konferencyjnaWażną informacją, jaką można znaleźć na stronie www.confero.pl jest to, że kiedy przygotowujemy się do konferencji staje się także i to gdzie się ona odbywa. Pamiętajmy o tym, że różne sale maja różne nagłośnienie jak i oświetlenie, a także że nie na wszystkich dostępne są nowoczesne rozwiązania techniczne. Dlatego za nim zdecydujemy się konkretne rozwiązanie upewnijmy się, że się ono sprawdzi. Choć w przypadku dużych konferencji odbywających się w takich miejscach jak np. hotele w Bydgoszczy, Warszawie czy Katowicach nie powinno być żadnych problemów. Nie mniej warto zawczasu zapoznać się ze specyfika miejsca w którym dana konferencja ma się odbyć.

Organizowanie konferencji w hotelu

sala konferencyjnaPopularne stało się organizowanie konferencji w hotelach. Według strony Bestinn.pl wynika to głównie z tego, że zwykle konferencja trwa kilka dnia, a co za tym idzie konieczne jest by jej uczestnicy mieli gdzie przenocować. Hotel może zapewnić zarówno punkt noclegowy jak i zająć się obsługa konferencji, co jest bardzo wygodne. Jeżeli obsługa konferencji leży w gestii hotelu to mając jakiekolwiek wątpliwości odnośnie możliwości odtworzenia dodatkowych materiałów czy też podłączenia własnego sprzętu można z powodzenie o kwestie te zapytać obsługę hotele nawet na długo przed konferencją, za pośrednictwem choćby telefonu, co jest niewątpliwą zaletą.

Podsumowując temat

Żeby dobrze przygotować się do udziału w konferencji, trzeba najpierw dobrze zapoznać się ze specyfika tego rodzaju wydarzeń, a także i z zasadami do jakich w trakcie konferencji należy się stosować. Pamiętajmy o tym, że przygotowanie psychiczne jest równie ważne co i merytoryczne, dlatego warto poświęcić na to odpowiednio dużo czasu.

Jeden komentarz

  1. Jeśli ma się wygłaszać przemowę na konferencji, warto przygotować do niej prezentacje jak również wcześniej przygotować to co się powie.

    Wojciech

Dodaj komentarz